Operacje finansowe
( bank, kasa i kompensaty )

Pe│ne i rzetelne ewidencjonowanie operacji finansowych przynosi szereg korzy╢ci.
Pocz▒wszy od wyci▒g≤w bankowych, uzyskamy kontrolΩ banku ( to nie ┐art ) oraz w│asnych finans≤w. Ka┐da pozycja wyci▒gu mo┐e byµ skojarzona z dokumentem transakcji handlowej i poprzez to automatycznie wp│ynie na kwotΩ nale┐no╢ci lub zobowi▒za±. Sko±czywszy na kompensatach, umo┐liwiaj▒cych bezgot≤wkowe rozliczanie miΩdzy kontrahentami.

Kilka uwag.
Okienko sk│ada siΩ z dw≤ch tabelek zawieraj▒cych nag│≤wki dokument≤w i ich specyfikacje. Je╢li wpisujemy wyci▒g bankowy, to w nag│≤wku powinien wystΩpowaµ bank jako kontrahent. Je╢li wpisujemy raport kasowy, to w nag│≤wku powinna wyst▒piµ kasa firmy i najczΩ╢ciej wystarczy wybraµ "siebie" z listy kontrahent≤w. Podobnie wygl▒da sytuacja podczas wpisywania kompensaty, kiedy to musimy w nag│≤wku wskazaµ swojego kontrahenta.
Jak widaµ, w ka┐dym przypadku mo┐na wybraµ dowolnego kontrahenta i tylko od Ciebie zale┐y, czy zapisy bΩd▒ poprawne.
Nasuwa siΩ pytanie, co zrobiµ w przypadku wystΩpowania kilku kas w firmie ?
W≤wczas trzeba wprowadziµ dodatkowego kontrahenta o nazwie np. "Moja firma - kasa dolarowa" i wybieraµ tego kontrahenta w nag│≤wku raportu kasowego.
U┐ytkownicy bΩd▒cy na pe│nej rachunkowo╢ci mog▒ wykorzystaµ mechanizm auto-dekretacji. Skuteczno╢µ dzia│ania tego mechanizmu zale┐y od  przypisania domy╢lnych kont w bazie kontrahent≤w.

Skojarzenie p│atno╢ci z dokumentem mo┐na usun▒µ ustawiaj▒c kursor w kolumnie "Dokument" i wybranie z menu kontekstowego ( prawy myszy ) opcji "Usu±"   (  lub te┐ za pomoc▒ klawisza [Del] ). Je┐eli pozycja specyfikacji nie posiada przydzielonego kontrahenta, to wyb≤r dokumentu do skojarzenia polega na wyborze dokumentu jeszcze nierozliczonego. Uznaje siΩ, ┐e dokument nierozliczony, to taki, kt≤ry ma termin p│atno╢ci i nie zosta│ w pe│ni zap│acony.

W opcji "Kasa" istnieje mo┐liwo╢µ wydrukowania dokument≤w KP i KW. Wystarczy bΩd▒c w specyfikacji zaznaczyµ pozycjΩ i z menu kontekstowego wybraµ "Drukuj"  ( ewentualnie klawisz F9 ). Chcia│bym zwr≤ciµ jeszcze uwagΩ na kolumnΩ Numer Transakcji Kasowej (NTK), kt≤ra powinna zawieraµ numer dokumentu KP lub KW. Je┐eli wyst▒pi kilka pozycji z tym samym numerem i kontrahentem, to program w dokumencie KP/KW wydrukuje wszystkie te pozycje.